Gördes Nöbetçi Eczaneleri
Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes
Gördes Nöbetçi Eczaneleri
Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes
Gördes Belediyesi
 
 
CHP Milletvekili Bakırlıoğlu Esnafı Dinledi
Prof.Dr.Ayşe İLKER

Sıtkı Amca, Dişçi İsmail Amca Orada mısınız?

Prof.Dr.Ayşe İLKER
ayseinceilker@gmail.com

 
13 Kasım 2020 Cuma 15:57
Okunma: 5525
Yorum YapYazdır
 

Gördes, belirli aralıklarla bir inşaat dönüşümüne sahne oluyor. Yaklaşık on yıl önce, müteahhitler inşaat işlerine girmek pek istemiyorlardı. Ama şu son iki üç yıldır, tekrar eski binaların yıkılıp yerlerine apartmanların yapıldığına tanık oluyoruz.

Eski Gördes’ten yenisine, heyelan ve şehir mimarisinin yıpranmış olması sebebiyle çıkıldığında, yeni Gördes’in mahalle ve sokakları belirli bir düzen içinde kurulmuştu. Sokak ve caddeler oldukça geniş tutturulmuş, eski Gördes’te “kısık” olarak adlandırılan dar sokaklar ve çıkmaz sokaklar, yeni Gördes’te hiç oluşmamıştı.

Bizim çocukluğumuzun Gördes’i en fazla üç-dört katlı evlerin olduğu, sokak ve caddelere baştan sona kadar bakıldığında mimari ahengin fark edildiği, ağaçların gökyüzüne uzandığı düzenli, temiz bir şehirdi. Okul yolumuz, Beş Eylül İlkokuluna giden dut ağaçlarıyla dolu cadde, bir ihtiram yolu gibiydi. Sokağın ta başından sonuna kadar, ne olup bittiğini görebilir, evlerin duvarlarından yola kadar bırakılmış iki üç metrelik döşeme taşlarda kadınların, çocukların oyalandığını, oynadığını, el işi yaptıklarını fark edebilirdiniz.

Türkiye’nin genelindeki dönüşüm de çok sancılı, şu an Gördes’teki dönüşüm de. Ev ve arsa sahipleri yeni dairelerine bir an önce kavuşmak ve arsa payından daha çok hisse almak istiyor; inşaatı yapanlar ise kar elde etmek ve daha çok satılacak mallarının olmasını istiyor. Böylece, eski bahçeli evler yıkılıp, yerlerine çift veya daha çok daireli, çok katlı apartmanlar yapılıyor. Bu yapılanma sırasında binanın emniyeti, çimento oranı, temel sağlamlığı ve depreme dayanıklılık gibi hususlar ne kadar göz önünde tutuluyor veya denetimden geçiriliyor, bilemiyorum.

Gördes için gördüğüm en ucube şey, sokak ve caddelerle binalar arasında emniyet payı bırakılmaması; caddenin ve sokağın dibinde apartman duvarlarının yükselmesi. Yoldan ağır yüklü bir kamyon geçerken evlerin içleri sarsılıyor ve neredeyse, evden çıkınca sokağa veya caddeye adım atıyor insanlar.

Gördes’in en işlek cadde ve sokaklarında yapılan bir saatlik gezinti, durumun vahametini gözler önüne seriyor. Çürük dişler gibi yarı yıkık veya tam olarak yıkılmış eski evler ve bu evlerin hemen dibinde yükselmeye başlayan apartmanlar, inşaatta ve müteahhitlik işlerinde tam bir geçiş dönemini yansıtıyor. Biraz dolaştıktan sonra dilimde kalan cümleler:

Burası Dişçi İsmail amcaların evlerinin olduğu köşe; burası büyük anneannemin caddesi, Beş Eylül’e giden ve eskiden dut ağaçlarıyla dolu olan cadde; şurası Pideci Ferhat amcaların evleri; şurası Efe Kemal amcanın evi olmalı… Eskiden Sıtma Savaş Dairesinin olduğu köşe, çok önceleri apartman olmuştu. Bizim çocukluğumuzun geçtiği sokakta ise müteahhite teslim olmamış evler var hala… Bu eski ve toprağa tutunmakta zorluk çeken evlerin de apartman olması kaçınılmaz. Evet, kaçınılamayacak ama hiç olmazsa belli bir mimari tercih ve şehir estetiğini bozmayacak planlarla yapılsa binalar. Hemen hemen bütün belediyelerde “şehir estetiği dairesi” var; bu dairelerin yeni yapılan binalarla ilgili ölçütleri ve ilkeleri olsa keşke.

Evet, apartmanlaşan Gördes manzarası içinde pek çok eski ev hala yaşıyor; çoğu kırık dökük ve yıkık. Sokaklar ise doğalgaz yapılanması sebebiyle yüreği yarılmış sürüngen varlıklar gibi. Toz, kum, taş… Ve trafiğe kapalı yollar. Bu kadar toz toprak içinde geçmişin temiz hatıraları da bulanıyor; derin bir hüzün dolduruyor insanın içini. Bu hüzünle en çok iki yıkım dikkatimi çekti. Biri Gördes Hamamı, diğeri çocukluğumda “Dişçilerin İsmail” lakabıyla tanıdığımız İsmail Çetin amcanın yaptığı, Demirci yolu üstünde, Şehir Sinemasına varmadan önceki köşede yapılmış iki katlı bina. İsmail amca iki katlı evlerinin zemin katında, uzun yıllar babası İhsan Çetin’den devraldığı diş teknisyenliğini devam ettirmişti.

Hem hamamın yıkıldığını hem de Sacide Teyzenin, balkonunda saatlerce oturup vakit geçirdiği Dişçilerin İsmail amcaların evlerinin yıkıldığını görmek, tuhaf bir yokluk duygusuna sürükledi beni. Hamamın yıkılmasıyla Sıtkı Amcayı bir kez daha toprağa gömmüşüz gibi hissettim. İsmail Amcaların köşedeki evlerinin yokluk hali ise Sacide Teyzeyi, görümcesi Sevim Teyze ve annesi Emine Hanım teyzeyi eski canlı, sağlıklı duruşları, şen şakrak gülüş ve sözleriyle gözlerimin önüne bir hayal perdesi gibi getirdi.

Sıtkı Amca, hayatının son yıllarını Gördes Hamamındaki bir odada geçirdi. Hali vakti yerindeyken işleri bozulmuş ve Gördes’e dönmüştü. Varlıklı zamanlarında hamamın yapılmasına destek olduğunu kendisi anlatırdı. Bize sık sık, hiç aklıma gelmezdi hamamın bir odasına sığınacağım, derdi. Onun, kızıma “Gül kızım” diye hitabı ve sıcacık sesi, ailecek unutmayacağımız bir resimdir. Bayram sabahlarında kaç kez onunla birlikte kahvaltı yaptık. Hamam yıkılınca, Sıtkı amcanın ruhu incindi sanki, bir yerlerden yaralanıyor, darbe alıyor mazi. Bizler, binaların ve hatıraların kıymetini yeterince bilmiyoruz galiba.

2013’te Polonya’ya 2014’te de Fransa’ya gitmiştim bilimsel toplantılar için. Gördüklerim karşısında hem takdir duygularını hem de hayreti aynı anda hissetmiştim. Varşova, tam bir Doğu Avrupa şehri; soğuk, sağlam ve konuklarına hemen kucak açmayan bir ev sahibi gibi. Dört yüz, beş yüz yıllık binalar yaşıyor orada. Hala muhkem, hala görkemliler. İkinci Dünya Savaşını bütün acımasızlığıyla yaşamış bir Varşova, savaşta yarı yıkılmış binalarını bile yerle bir etmemiş; onarmış her şeyi, nasıl bir geçmişe ve tarihe bağlılıksa.

Paris ise bambaşka bir şehir; merkezlerde devasa gökdelenler, iş ve alış veriş merkezleri çok katlı, binalar birer füze gibi yükselmiş. Ama Şanzelize Caddesi hiç bozulmamış, Eyfel Kulesinin zemini hala toprak; betonlaştırmamışlar, karolarla, seramiklerle kapatmamışlar zemini. Evler iki üç katlı; Fransız balkonu denilen klasik dar balkonların önünde rengarenk çiçekler var. En çok da sardunyalar. Kimse eski binalarda oturuyoruz diye gocunmuyor; tarihi ve mimarisi ile yüzyılların hatıralarıyla içi içe yaşamaya devam ediyor.

Bizler, her şeyi yıkmaya ve yerlerine beton dikmeye çalışıyoruz. Şehir hafızası, şehir kültürü diye bir şey kalmaması için yarışıyoruz sanki. Sıtkı amca, Gördes’in bir değeriydi. Gördes Hamamı yıkılmasa, müze veya bir sanat ocağı gibi kullanılsaydı belki onun ömrünün son zamanlarını geçirdiği oda da korunabilir ve Gördes’in hafızası orada yaşamaya devam ederdi. Biz, betonların, tozun toprağın içindeyiz; şantiyedeyiz; siz orada mısınız Sıtkı Amca; İsmail Amca? Rahat mısınız?

 
13 Kasım 2020 Cuma 15:57
Okunma: 5525
Yorum YapYazdır
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
tektelekom
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:55
  • Güneş07:35
  • Öğlen13:05
  • İkindi15:54
  • Akşam18:14
  • Yatsı19:41
 
 
 
Anket
 
Tarihte Bugün
1535 - İspanyol fatih (Konkistador) Francisco Pizarro Peru'nun başkenti Lima'yı keşfetti.
1778 - İngiliz kaşif James Cook, Hawaii'ye ulaştı.
1886 - Kadınlar, Şükufezar dergisinde "saçı uzun aklı kısa" deyimine karşı mücadele başlattı.
1896 - X-ışınları cihazı ilk kez New York'ta halka tanıtıldı. "X" adı, ne tür bir ışın olduğunun bilinmeyişini simgeliyordu.
1903 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Theodore Roosevelt'in Birleşik Krallık Kralı VII. Edward'a gönderdiği radyo mesajı, Birleşik Devletlerden radyo ile yapılan ilk okyanus aşırı iletişim olmuştur.
1910 - Çırağan Sarayı yandı. Saray 1865'te Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmişti.
1911 - İlk defa bir uçak, bir geminin güvertesine iniş yaptı. Pilot Eugene B. Ely, San Francisco limanında bulunan USS Pennsylvania gemisine indi.
1912 - Kaptan Robert Scott Güney Kutbuna ulaştı. Bunu başaran ilk insan olmayı hayal ediyordu ancak Roald Amundsen ondan yaklaşık bir ay önce bunu başarmıştı.
1919 - I. Dünya Savaşı'nda yenik düşen devletlerle anlaşmalar yapmak üzere, İtilaf Devletleri temsilcilerinin oluşturduğu Paris Barış Konferansı açıldı. Avrupa'nın haritası yeniden çizildi.
1924 - İstanbul'da Milli Türk Ticaret Birliği Kongresi toplandı.
1927 - Lozan Antlaşması, Amerikan Senatosu tarafından reddedildi.
1928 - Çerkez Hacı Sami çetesinden 3 kişi Eminönü Meydanı'nda idam edildi. Bu kişiler Atatürk'e suikast iddiasıyla idama mahkum edilmişlerdi.
1931 - Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi yarışmasını, Naşide Saffet Hanım kazandı.
1940 - Milli Koruma Kanunu kabul edildi.
1943 - Sovyetler, Leningrad'da hüküm süren Nazi kuşatmasını kırdıklarını açıkladı.
1944 - Trak adlı yolcu vapuru, Çanakkale'den Bandırma'ya giderken kayalara bindirerek battı: 24 kişi öldü.
1946 - Madam Butterfly operası, Ankara'da sahnelendi.
1947 - İstanbul'da Muallimler Birliği kuruldu.
1950 - Demokrat Parti (DP) işçiye grev hakkı istedi.
1951 - Vietnam Kurtuluş Cephesi gerillaları Hanoi'den geri çekildi; şehir Fransız'ların eline geçti.
1954 - Yabancı Sermaye Yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
1966 - Vefa Poyraz İstanbul valiliğine atandı.
1966 - Ankara Cezaevi'nde af isteyen mahkumlar isyan etti. İstanbul Üsküdar Toptaşı Cezaevi'nde 260 mahkum açlık grevine başladı.
1969 - ABD'li bilim insanlarınca, düzenli elektromanyetik dalgalar yayan ilk pulsarlar bulundu.
1977 - Zatürreye yol açan gizemli Lejyoner hastalığı'nın amili olan bakteri bulundu ve Legionella pneumophila olarak adlandırıldı.
1983 - Kültür Bakanlığı'nca Sinema Yasa Tasarısı hazırlandı. Bakanlık tasarıyla filmlere denetim getiriyordu.
1984 - -Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davası duruşmasında sanıklara tek tip elbise giydirildi.
1989 - Kıbrıslı işadamı Asil Nadir, Günaydın gazetesinden sonra Gelişim Yayınları'nı da satın aldı.
1991 - Irak, İsrail'in Tel Aviv ve Hayfa şehirlerine Scud füzesi attı.
1991 - Hükümet, TBMM'den gerektiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yurt dışında görevlendirilmesi ve yabancı askerlerin Türkiye'de bulundurulması konusunda yetki aldı.
1993 - Bayburt'un Üzengili köyü üzerine çığ düştü; 56 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.
1996 - Michael Jackson ile Lisa Marie Presley'nin iki yıl süren evlilikleri boşanma ile sona erdi.
2005 - 800 yolcu kapasiteli yolcu uçağı Airbus A380, Toulouse'da (Fransa) basına tanıtıldı.
532 - Konstantinopolis (günümüzde İstanbul)'te başlayan Nika ayaklanması tamamen bastırıldı. 30.000 kişinin öldüğü tarihin bu en kanlı ayaklanması 13 Ocak'ta başlamıştı.
 
Arşiv
 
Süper Loto
31.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu062224283446
 
On Numara
04.11.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01102527293839404347484950515262646874757778
 
Sayısal Loto
02.11.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu062931324445
 
Şans Topu
30.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu011030323403
 
 
Yukarı Çık