Gördes Cevizin Merkezi Olacak

Başkan Akyol, Konsept Tarımın Tesislerinde incelemelerde bulundu.

Gördes Cevizin Merkezi Olacak
22 Haziran 2020 - 18:53
Gördes Belediye Başkanı Muhammet Akyol, Gördes'te son yıllarda oldukça yükselişe geçen ceviz bahçelerinde çeşitli incelemelerde bulundu. İlçemizdeki bir yatırımcı firmaya ait devlet destekli ceviz işleme tesisi projesini ve ceviz bahçelerini inceleyen Akyol'a Ak Parti İlçe Başkanı Rıza Dilcan eşlik etti.
 Son yıllarda büyük yatırımcıların projeleri ve çiftçilerin cevize yönelmesiyle birlikte Gördes, Türkiye'de ceviz üretiminde önemli bir noktaya doğru ilerliyor. İlçemizdeki tarımsal arazi ve iklim ceviz üretimi için en uygun koşullara sahip.  Ceviz üretiminden elde edilen gelir çiftçiyi memnun edecek.
Gördes'te geniş bir ekili alana sahip olan Konsept Tarım şirketinin Genel Müdürü Tamer Yaşar; 'Şu an Gördes ve çevre ilçelerde 10 bin dekara yakın ceviz bahçemiz bulunmakta. Diğer yatırımcılar ve çiftçilerle birlikte Gördes'te 20 bin dekar arazide ceviz yetiştiriliyor. Gerek bizim, gerekse diğer yatırımcı ve çiftçiler tarafından kurulan bahçeler tam verime geldiğinde Gördes'in yıllık ceviz üretim kapasitesi 8-10 bin ton aralığında olacaktır. Bu da yıllık 200 milyon liranın üzerinde bir rakamın Gördes ilçe ekonomisine katkı sağlaması demektir. Aynı zamanda yurt dışından ithal edilen cevize harcanan rakamın bir kısmının da Gördes tarafından ülke ekonomisine kazandırılması demektir'' dedi.
Gördes'te Yetişen Cevizler Gördes'te İşlenecek
Firmalarının Gördes'e kazandıracağı bir diğer önemli yatırımın da Ceviz İşleme Tesisi olduğunu belirten Yaşar; 'Ceviz İşleme Tesisi Projemiz %40 devlet destekli bir proje. Projemizin toplam maliyeti 6,5 milyon lira. Yakın bir zamanda tesisi faaliyete geçireceğiz. Tesisimizin günlük işleme kapasitesi 140 ton yeşil kabuk soyma, 80 ton kurutma. Destekleme alan benzer projeler arasında örnek proje seçilen Ceviz İşleme tesisimiz faaliyete geçtiğinde sadece kendi ürünümüzü işlemekle kalmayıp aynı zamanda Gördesli çiftçilerimize de hizmet verecek. Gördesli çiftçilerimiz de ürünlerini tesisimizde işleyebilecek, aynı zamanda işlediği ürünü bize satabilecek. Cevizin yeşil kabuktan ayrılması, kurutulması, kırılması ve iç cevizin paketlenmesi aşamalarının tamamı tesisimizde yapılıyor olacak'' dedi.
Başkan Akyol üreten ve çalışan herkesin yanında olduklarını ifade ederek; 'Firmamıza gerçekten teşekkür ediyoruz. İlçemizde önemli yatırımları var. Birçok vatandaşımız istihdam ediliyor. Sadece bu tesis değil. Ceviz bahçeleri var. Badem yatırımları var. Hayvancılık yatırımları var. İnşallah biz de üreticinin ve bu şekilde çalışan herkesin yanındayız. Zaten devletimiz de her türlü desteği veriyor. Millet olarak, devlet olarak gerçekten üretmeye ihtiyacımız var. Çalışacağız, üreteceğiz, millet olarak devletimizi en büyük ekonomiler arasına sokacağız. Bütün gayretimiz bu yönde. Firmamıza ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Yine Gördesli çiftçilerimize, gençlerimize boş olan uygun arazilerini ceviz, badem, zeytin gibi ağaçlarla değerlendirmelerini tavsiye ediyorum' dedi.
Gördes'te 2006 yılında 3 bin dekar olan ceviz arazisi şu anda 20 bin dekara kadar yükseldi. Devlet desteklemeleri, kazançlı bir ürün olması, çiftçiyi ve yatırımcıyı bu alana yönelten önemli unsurlar olarak görülüyor.
Bu haber 4774 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum