Reklam

Orman Değil Ciğerlerimiz Yandı

Ekiplerin soğutma çalışması hala devam ediyor.

Reklam
Orman Değil Ciğerlerimiz Yandı
03 Ekim 2020 - 15:13
Karayağcı-Kayacık sınır bölgesinde çıkan orman yangını, ilçemizde büyük endişe ve kaygıya neden oldu. 29 Eylül günü saat 15 sularında çıkan ve nedeni henüz belirlenemeyen yangın, kısa sürede rüzgârında etkisiyle yayılmaya başladı.
            Yangının Gördes'i çevreleyen çok geniş bir ormanlık alana sıçrama tehlikesi ortaya çıkınca, zamana karşı büyük bir yarış başladı. 10 helikopter, 1 uçak, 65 arazöz, Büyükşehire bağlı itfaiyeler yangın yerine sevk edildi. İzmir Orman Bölgeye bağlı ekiplerinin yanı sıra; Manisa, Sakarya, Uşak, Bursa, Muğla, Denizli ve Aydın Orman İşletme Müdürlüğüne balı tüm ekipler yangın söndürme çalışmalarına katıldı.
            Manisa Valisi Yaşar Karadeniz'in ilk gün yaptığı açıklamada 50 hektarlık bir orman alanının yandığı ifade edildi. Ancak kesin durum, soğutma çalışmalarının ardından ortaya çıkacak.
            Bölgede çok sayıda tarla evi bulunması, bir anda can ve mal kaybı endişesini ortaya çıkardı. Ekipler yangından etkilenen 11 kişiyi saha dışına çıkarmayı başardı. Bunlardan 6 tanesi yaralıydı ve civardaki hastanelere sevk edildi. 1 kişinin ağır yaralı olduğu ve yoğun bakıma alındığı gelen haberler arasında.
            Yangında çok sayıda tarla evinin yandığı, bazılarının tamamen kullanılamaz hale geldiği görüldü. Kimisinin hayvanları, kimisinin tütünleri yangında kül oldu. Olaydan 2 gün sonra bölgede incelemelerde bulunan Vali Yaşar Karadeniz, mağdur ailelerle görüştü.
            Yangın ertesi günü ancak kontrol altına alınabildi. Ekiplerin soğutma çalışmaları hafta boyunca devam etti. Gerek yangının sebebi, gerekse hasarın ne olduğu önümüzdeki günlerde ancak anlaşılabilecek.
Reklam
Reklam
Bu haber 14198 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum