Reklam

Halıcılık Paneli Büyük İlgi Gördü

Gördes halıcılığının tartışıldığı panele çok sayıda akademisyen katıldı.

Reklam
Halıcılık Paneli Büyük İlgi Gördü
17 Eylül 2020 - 16:08
Gördes Kaymakamlığının öncülük ettiği, Gördes Belediyesi ve MCBÜ Gördes Meslek Yüksekokulunun katkılarıyla düzenlenen Gördes Halıcılık Paneli, Gördes Belediye Kültür Sarayı konferans salonunda yapıldı.
Panele, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, TKDK İl Koordinatörü Uğur Uslu, Belediye Başkanı Muhammet Akyol, İlçe Jandarma Komutanı J.Kd.Bçvş. Ercan Kartepe, Gördes MYO Müdürü Doç.Dr.Selim Duramaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü İ.Coşkun Çelik, daire amirleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Muhammet Akyol; 'El sanatları; var oldukları toplumun duygu, düşünce ve kültürel özelliklerini yansıtan önemli öğelerdir. Kendine özgü renk, motif ve desen özellikleriyle Türk Halı Sanatında farklı bir yeri olan Gördes Halıları oldukça zengin çeşitliliğe sahiptir. Bugün burada Gördes Halıcılığını eski günlerine döndürmek adına belki bir başlangıç yapıyoruz. Katkı sağlayan başta Sayın Kaymakamımız olmak üzere değerli hocalarımıza teşekkür ediyorum' dedi.
Panelin 1.oturumuna başkanlık eden MCBÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.Ertan Gökmen, 18. ve 19. Yüzyıllarda Gördes Halıcılığı hakkındaki eserinden önemli noktaları katılımcılarla paylaştı. Prof.Gökmen'in özellikle Mescid-i Nebevi'ye gönderilen Gördes halılarıyla ilgili paylaştığı Osmanlı arşivi belgeleri ilgiyle takip edildi.
Akdeniz Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Zaimoğlu, Gördes Halılarındaki sanatsal öğelere farklı bir perspektiften bakış açısı sundu. Akdeniz Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Menekşe Suzan Teker, halıcılıkta doğal boyanın önemi ve bu boyaların üretilmesiyle ilgili önemli noktaları anlattı.
Araştırmacı Yazar Yurdun GÜVENEN; 'Gördes halıcılığı konusunda tarihsel yönden incelemek ile sanatsal yönden incelemeyi karıştırmamak esastır. Eski Gördes'in yerlisi olup bu halı sanatı ile hem ticaret hem halı âmilliği ile işi yürüten değerli ve fedakâr dedelerimiz bu sanatı zamanımıza taşıyan değerlerimizdirler, Gördesle ilgili yapılan bu çalışmalar her bakımdan kazançtır' diye konuştu.
Halıcılık panelinin 2.oturumuna MCBÜ Gördes MYO Müdürü Doç.Dr.Selim Duramaz başkanlık etti. MCBÜ İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Enis YAKUT; Gördes halısının ve yerel değerlerin öncelikle yurt içi daha sonra da tüm dünya ile tanıştırılması gerektiğini, bunun çok önemli olduğunu ifade etti. Yerel unsurların pazarlanmasıyla ilgili ipuçları verdi.
MCBÜ Ekonomi ve Finans Bölümü Öğretim Üyesi Dr. İsmail Metin; Gördes halıcılığının uluslararası ticarete konu edilmesi gerektiğini, bu sanatsal değerlerimizin özellikle internet ortamından uluslararası arası sanal ticaret sitelerinde dünyanın her yerine satılabileceği hususunun önemine vurgu yaptı. Mikro İhracat yönteminin bu anlamda bir fırsat olduğunu söyledi.
Manisa Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Uğur USLU; TKDK ve Zanaatkarlık-Yerel Ürün İşletmeleri Destekleri konusunda bilgiler verdi, el sanatları alanında verilen hibe miktarlarını açıkladı.
Gördes Gazetesi Yazarı Ahmet İNCE Halıcılığın Gördes'te Sosyal ve Ekonomik Etkileri konusunda konuştu. Halıcığın özellikle kadınları düzenli ve temiz olmaya yönelttiğini bu alışkanlığın evin erkeğine ve çocuklara da sirayet ettiğini belirtti. Halıcılığın ön planda olduğu yıllarda kadınların aynı zamanda ev ekonomisini yönettiklerini ifade ederek, halıcılığı canlandırmak için bu tür çalışmaların çok önemli olduğunu vurguladı.
Gördes Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Usta Öğreticisi Fatma AYBEY; Gördes Halıcılığının sorunları hakkında önemli bilgiler verdi. Geçmişteki gibi halıcılığı harekete geçirmek için yapılması gerekenleri sıraladı.
Ayrıca panel programı kapsamında Doç.Dr.Ömer Zaimoğlu'nun editörlüğünü yaptığı 'Geçmişten Günümüze Gördes Halıları' isimli kitap Gördes Belediyesi'nin katkılarıyla basılarak katılımcılara dağıtıldı. Kitapta panelde sunulan bildirilerin tam metinleri yer alıyor.
Programın son bölümünde Belediye Başkanı Muhammet Akyol tarafından tüm konuşmacılara çeşitli hediyeler verildi. Gördesli girişimci Aziz Aydoğdu'nun açtığı halı sergisi büyük ilgiyle gezildi. Belediye Anadolu Otelde, panel katılımcılarına yemek ikram edildi.


Bu haber 13661 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum