Reklam

Büyük Felaketi Poyraz Kesti

Yangın esnasında şehir merkezi büyük tehlike atlattı.

Reklam
Büyük Felaketi Poyraz Kesti
03 Ekim 2020 - 15:58
Yeni Gördes'in tarihinde ilk defa, bu büyüklükte ve yüreğimizi ağzımıza getiren bir orman yangını yaşandı. Bölgemizde bugüne kadar ufak çaplı yangınlar oldu ancak bizi bu kadar ilgilendirmedi. Karayağcı bölgesinde başlayan bu yangın, bir anda Gördes'i tehdit eder hale geldi. Herkes ister istemez bir panik yaşadı.
            Şehri kuzey-güney ekseninde ve batıya doğru kaplayan bir Muhafaza Ormanı var. Bu orman sözünü ettiğimiz yön istikametinde Köreke, Kalabak deresi, Tüpüler deresine uzanıyor.
            Yangın tam da bu sahanın Gördes'e yakın kısmında çıktı. Rüzgârın etkisiyle alevler Muhafaza Ormanını tehdit etmeye başladı. Şehrin üzerini karabulutlar kaplarken, küller şehrin çatılarına yağmaya devam etti.
            Fakat saat 17 sularında inanılmaz bir şey oldu. Rüzgâr bu defa yönünü değiştirerek, hızlı bir poyraza döndü. Saat 18'e kadar esen kuvvetli poyraz, Muhafaza ormanı ve çevresini kurtardı.
            Elbette yanan diğer bölge ciğerlerimizi kavurdu. Fakat beterin de beteri var demişler. Poyraz sayesinde Gördes, daha beterinden kurtulmuş oldu.
            Bu büyük yangın dışarıdaki tüm Gördeslileri de kaygılandırdı. Herkes yakınlarını arayarak bilgi aldı. Gazetemizin telefonları hiç susmadı. Yüzlerce hemşerimiz, doyurucu bilgi almak için bizi aradı.
            Karayağcı-Kayacık sınırında çıkan bu yangın, Gördes'in tarihindeki ikinci büyük yangın olarak kayda geçti. Gördes ilk büyük orman yangınını 1961 yılında Sığırova orman bölgesinde yaşamıştı. O yangın yaklaşık 1 hafta sürmüş, yüzlerce dekarlık alan kül olmuştu.
Reklam
Reklam
Bu haber 15538 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum