Reklam

Belediyeden Sokak Hayvanları Konusunda Açıklama

Belediye Veterinerlik Birimi iddialara açıklık getirdi.

Reklam
Belediyeden Sokak Hayvanları Konusunda Açıklama
28 Aralık 2020 - 13:37
Gördes Belediyesi Veteriner İşleri Birimi, sosyal medyada Gördes'teki sokak hayvanlarıyla ilgili bazı paylaşımlar sonucu olayı aydınlatma gereği duyarak, Belediyenin resmi web sitesinden bir basın açıklaması yayınladı. Yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:
'Son günlerde Sokak Hayvanlarımız hakkında bazı platformlar tarafından sosyal medya üzerinden belediyemizi hedef göstererek; belediyemizin görev ve sorumlulukları arasında bulunmayan iş ve işlemler kasıtlı olarak belediyemiz ve belediye başkanımızla ilişkilendirilmektedir.
Gördes Belediyesi'nin Sokak Hayvanları'yla ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde görev ve sorumlulukları şunlardır;

  • Sokak Hayvanlarının beslenme ihtiyaçlarının karşılanması.

  • Sokak Hayvanlarının yaralanma, trafik kazası ve çeşitli hastalıklara maruz kalması durumunda ilk müdahale ve en yakın hayvan barınağına sevki.

  • Kısırlaştırma, aşılama ve bakıma muhtaç olan sokak hayvanlarının en yakın geçici hayvan barınağına nakli.


Belediyemiz tüm bu görev ve sorumluluklar çerçevesinde ilçe sınırları içerisindeki sokak hayvanlarına yönelik yukarıda belirtilen hususları düzenli olarak yeri getirmektedir. Gördes'imizde 14 noktaya belediyemiz tarafından kurulan besleme noktalarına düzenli olarak besin değeri yüksek mama bırakılmakta, sokak hayvanlarına yönelik zehirleme vb. gibi acil vakalarda ilk müdahaleyi ilçemizde bulunan veteriner hekimler aracılığıyla yapmakta, kısırlaştırma, aşı vb. gibi durumlarda ise Geçici Hayvan Barınağı'na naklini ivedilikle gerçekleştirmektedir.
Belediyemiz bu bilgileri defalarca kamuoyuyla paylaşmış olmasına rağmen; özellikle sosyal medya üzerinden geçici hayvan barınağı ve mobil tedavi merkezi gibi konuların muhatabı olarak gösterilmekte; kasıtlı olarak ilçemizde hayvanlara yönelik gerçekleştirilen şiddet vakaları da belediyemizle ilişkilendirilmektedir.
Sosyal medya üzerinden gerçek dışı iddialarla Belediyemizi ve Belediye Başkanımız Muhammet Akyol'u hedef göstererek; halkımızı kin ve düşmanlığa yönelten bu gerçek dışı paylaşımları gerçekleştiren kişi ve kişilerin bu paylaşımlarını tekrarlaması halinde Gördes Belediyesi olarak bu kasıtlı itibar saldırılarına karşı yasal haklarımızı kullanacağımızı ayrıca belirtmek isteriz.
Öyle ki konuyla ilgili olarak; belediyemiz geçtiğimiz günlerde zehirlenme vakalarını gerçekleştiren vatandaşların bulunup cezalandırılması için Gördes Cumhuriyet Başsavcılığına bizzat suç duyurusunda bulunduğunu kamuoyuyla paylaşmıştır. Yine bu zehirleme saldırısına maruz kalan hayvanlarımızın tedavileri belediyemiz tarafından gerçekleştirilmiştir.
Büyükşehir Belediyesinin Sokak Hayvanlarıyla ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde görev ve sorumlulukları şunlardır;

  • 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu Büyükşehir Belediyesinin görev, yetki ve sorumlulukları belirleyen 7. Madde M fıkrasına göre hayvan barınakları, benzeri yerleri yapmak, yaptırmak, işletmek veya işlettirmek büyükşehir belediyesinin görev, yetki ve sorumluluğu içerisindedir.

  • T.C Manisa 2. İdare Mahkemesi 2014/811 Esas numaralı kararı ile 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu 7. Madde M fıkrasına göre hayvan barınakları, benzeri yerleri yapmak, yaptırmak, işletmek veya işlettirmek büyükşehir belediyesinin görev, yetki ve sorumluluğunun Manisa Büyükşehir Belediyesi'nde olduğu kararı alınmıştır.

  • İl Hayvanları Koruma Kurulunun 27.10.2015 tarih 2015/3 sayılı toplantısın 1 numaralı kararı ile Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne ivedi olarak barınak olmayan ilçelerde geçici hayvan barınağı yapma görevi yeniden hatırlatılmıştır.

  • İl Hayvanları Koruma Kurulunun 08.10.2020 tarih 2020/3 sayılı toplantısının 1 numaralı kararı ile Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne yeniden ivedi olarak barınak yapma görevi hatırlatılarak geçici de olsa (Konteyner vb.) çözüm üretmesi istenmiştir. Büyükşehir belediyesi tarafından 22.12.2020 tarihine kadar İlçe belediyesinden herhangi bir görüş de istenmemiştir.

  • İlçe belediyesi olarak 5199 sayılı kanun da belediyemize yüklenen besleme, ilk klinik destek, tedavi ve kısırlaştırma için nakil vb. görevler aksatılmadan yürütülmektedir.


Belediyemiz; Büyükşehir Belediyesinden bu doğrultuda ilçemize yönelik atılacak her türlü adımda; Geçici Hayvan Barınağı ve Tedavi Merkezi'nin yer tahsisi konusunda ivedilikle yardımcı olacaktır.
Kamuoyuna ve sağduyulu hayvansever vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur…'
Reklam
Bu haber 5484 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum