Gördes Nöbetçi Eczaneleri
Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes
Gördes Nöbetçi Eczaneleri
Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes
Gördes Belediyesi
 
 
CHP Milletvekili Bakırlıoğlu Esnafı Dinledi

Ana Sayfa » Sağlık » Manisa Tabip Odasından Dikkat Çeken Açıklama

Manisa Tabip Odasından Dikkat Çeken Açıklama

Sağlık çalışanlarının süreçte yaşadığı sıkıntıları dile getirdiler.

 
30 Kasım 2020 Pazartesi 13:12
Okunma: 8724
Yorum YapYazdır
 
Manisa Tabip Odasından Dikkat Çeken Açıklama

Manisa Tabip Odası güncel Covid-19 vakalarıyla ilgili açıklama yaptı. Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından hasta-vaka ayrımı ortadan kaldırıldığını, gerçek rakamların açıklanmaya başlandığını açıkladı. Duran, tüm branşlardaki uzmanların Covid mücadelesi için çalıştığını ifade etti.

Pandeminin ilk dönemlerinde sağlık çalışanlarına psikolojik destek sağlandığını, ancak bu dönemde bu desteklerin verilmediğini açıkladı.  Testi pozitif çıkan sağlık çalışanlarının 10 gün sonra test yapılmaksızın göreve çağrıldığını vurgulayan Duran, “Böyle bir risk söz konusu. 1 aydan daha fazla pozitif süren vakalar var. Bu büyük bir risk olduğu gibi tükendiğimizi de gösteriyor. Gücümüzü daha planlı şekilde kullanmalıyız” dedi.

Hastaneye yapılan başvurularda sanayide çalışanlarda pozitif vakaların fazla olduğunu vurgulayan Duran, “Orada ciddi bir patlamada olabilir. Rakamlar saklanıyor.  Bakanın açıkladığı rakamlar bile tam değil. Türkiye’de günlük 50 bin vakanın olduğu tahmin ediliyor” dedi.  Duran, İstanbul ve Ankara’da belediyelerin tabip odalarıyla işbirliği içinde olduğunu ancak Manisa Belediyesi’nden herhangi bir bilgi alamadıklarını söyledi. Duran, “Sonuçta bu bizim değil belediyenin sorumluluğundadır. Kendi vatandaşına karşı da bir sorumluluğu var.  Onların çıkıp bir şeyler söylemesi gerekiyor onların önünde bir engel yok. Biz sadece kendi alanımızdaki söylüyoruz” diye konuştu. 

Duran, hemen hemen her hastanede sağlık çalışanlarda günlük ortalama 5 pozitif vakanın çıktığına dikkat çekerek, “Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde psikiyatri hastası ama Covid-19 hastası olarak yatıyor. Durumu ağır değil, ağır olanları sevk ediyoruz. Ama biz şuan Covid-19 olarak psikiyatri hastalarını takip ediyoruz. Dışarıdan gelenler pozitif çıkıyor. Koşullar yetersiz, yukarıdan baskı var, hastanın yatırılmasıyla ilgili. Her merciden baskı var. İzmir, Antalya’dan gelen pozitifli hastaların olduğunu biliyoruz. Dışarıdan pozitif hastayı kabul edip yatırıyoruz. Orada psikiyatri tedavisini yapmaya çalışıyoruz. Bu temas sonucunda sağlık çalışanları pozitif çıkıyor. Çünkü çok kötü koşullarda hizmet vermek zorunda kalıyorsunuz” diye konuştu. 

Önümüzdeki yıl kanser pandemisinin ortaya çıkacağını, bundan dolayı da görünmeyen mağdurları düşünmek gerektiğini ifade eden Yönetim Kurulu Üyesi Genel Cerrahi Uzm. Dr. Ezgi Altınsoy, “Belki bacağınız arıyor, belki karnınız arıyor. Ve hastaneye gitmiyorsunuz Covid olduğu için. Zaten çeşitli hocalarımız önümüzdeki yıl bir kanser pandemisinin de olacağını söylüyorlar. Biz şüpheli hastalarımıza endoskopi yapamıyoruz. Bazı ameliyatlarımızı, serviste, ameliyathanede yerimiz olmadığı için yapamıyoruz. Sadece Covid hastası olarak bakmayıp görünmeyen mağdurları düşünmek lazım. Belki de bizlerden biri olacak bu. Seneye buramız ağrıdı gitmedik başka bir şey çıkacak.  Tanısı gecikmiş çok hastalık olacak. Pandemi döneminde buz dağının üstündekilerini görüyoruz ama pandemi bittiğinde buz dağının altındakileri göreceğiz” dedi.

Manisa’da günlük vakanın 3 bine yaklaştığına dikkat çeken Manisa Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Peyker Temiz,  “Covid 19 salgınının 10. ayına geldik. Salgın azalmadı, yaygınlaştı. Yöneticilerimiz, yetersiz ve gecikmiş tedbir kararları ile sorumluluğu vatandaşa, yükü sağlık çalışanlarına yüklediler.  Manisa’da Covid 19 saptanan yeni olgu sayısı günlük 3 bine dayanmıştır. İlçelerdeki yoğunluk ve yatak kapasitesindeki kısıtlılık nedeniyle, merkeze sevk edilen hasta sayısı çok fazladır. Manisa merkezde hizmet veren hastanelerin de yataklı servisleri ve yoğun bakımları dolu olduğundan hastalar acilde yatak boşalmasını beklemektedir. Tüm hastanelerde servis ve yoğun bakım yatak kapasitesi belirgin ölçüde artırılmasına rağmen bu yeni yataklar da ihtiyaca yetmemektedir. Yoğun bakım yatağı ve solunum cihazı kapasitesini artırmak üzere hastanelere yeni malzemeler gönderilse de, bu yeni açılan servislere hizmet verecek yeni personel olmadığından verimli kullanılmaları mümkün değildir. Hastanelerde serviste ya da yoğun bakımda yatan hastalar kısa sürede çıkamadığı, yataklar günlerce boşalmadığı için, her gün bunlara yenilerinin eklenmesiyle kapasitenin sınırları zorlanmaktadır. Hastanelerdeki bu iş ve hasta yoğunluğu nedeniyle, Covid dışında kalan hastaların hastaneye, hekime ulaşmaları zorlaşmış, tanı ve tedavi gecikmeleri nedeniyle mağduriyetler oluşmaya başlamıştır. Neredeyse bir beyin kanaması, bir kalp krizi gibi acillere bile ayıracak yoğun bakım yatağı kalmamıştır. Aile hekimlerinin izlem yapması gereken karantinadaki Covid19 pozitif veya temaslı kişilerin sayısı, hekim başına 150-200 civarıdır. Bu izlemler yanı sıra günlük hasta muayenesi, gebe ve bebek izlemleri, rutin aşılamalar derken, yetişilmesi mümkün olmayan bir iş yükü aile hekimlerinin sırtına yüklenmiştir. Sağlık çalışanlarının çoğunun Covid19’a yakalanması nedeniyle kapatılan aile hekimliği merkezleri vardır. Hizmetteki aksamalar, aile hekimliklerinde çalışan hekimlere ve sağlık çalışanlarına şiddet sonucunu doğurmaktadır. Filyasyon ekiplerinin Covid19 pozitif olgulara ve temaslılarına yetişmesi çok güçleşmiştir. Evde izlenen Covid19 hastalarına teslim edilen ilaçların değişkenlik göstermesi, yeterli bilgilendirme olmadan bu ilaçların kullanımının kişilerin inisiyatifine bırakılması da tedavinin aksamasına, bulaş süresinin uzamasına, klinik durumun ağırlaşmasına, hastaneye başvuruların artmasına yol açmaktadır.  Sağlık çalışanlarının tamamında yorgunluk, bezginlik, tükenmişlik gözlenmektedir. Şu ana kadar yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısı 180’i geçmiştir. Her gün birlikte mesai yaptığımız arkadaşlarımızdan en az 5’inin Covid 19’a yakalandığı haberini alıyoruz. Sadece sağlık çalışanları değil, aileleri de hem risk altında, hem endişe içindedir. Beden yorgunluğu yanı sıra kaygı bozuklukları başta olmak üzere ruhsal sıkıntılar yaşar hale geldik. Tükendik, ölüyoruz ama sesimizi ne halkımıza, ne yöneticilerimize duyuramıyoruz. Acilen gerekli tedbirle alınmalıdır” dedi.

Temiz, aile hekimlerinde meydana gelen pozitif vaka nedeniyle kapandığını, belli bir süre sonra yeniden açıldığını, ancak vatandaşların öfkelerini oradaki sağlık çalışanlardan çıkardığını belirtti. Yönetim Kurulu Üyesi Sevil Sapmaz Karabağ, Manisa Şehir Hastanesi’nde 120 yoğun bakım yatağının Covidli hastalar için ayrıldığını belirtti. Karabağ, yeni yoğun bakım açılması için çalışmaların yürütüldüğünü, çok az sayıda yoğun bakım yatağının bulunduğuna dikkat çekerek, sağlık çalışanlarının fiziksel açıdan değil ama moral anlamında çöktüğünü kaydetti.

 
30 Kasım 2020 Pazartesi 13:12
Okunma: 8724
Yorum YapYazdır
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
tektelekom
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:55
  • Güneş07:35
  • Öğlen13:05
  • İkindi15:54
  • Akşam18:14
  • Yatsı19:41
 
 
 
Anket
 
Tarihte Bugün
1535 - İspanyol fatih (Konkistador) Francisco Pizarro Peru'nun başkenti Lima'yı keşfetti.
1778 - İngiliz kaşif James Cook, Hawaii'ye ulaştı.
1886 - Kadınlar, Şükufezar dergisinde "saçı uzun aklı kısa" deyimine karşı mücadele başlattı.
1896 - X-ışınları cihazı ilk kez New York'ta halka tanıtıldı. "X" adı, ne tür bir ışın olduğunun bilinmeyişini simgeliyordu.
1903 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Theodore Roosevelt'in Birleşik Krallık Kralı VII. Edward'a gönderdiği radyo mesajı, Birleşik Devletlerden radyo ile yapılan ilk okyanus aşırı iletişim olmuştur.
1910 - Çırağan Sarayı yandı. Saray 1865'te Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmişti.
1911 - İlk defa bir uçak, bir geminin güvertesine iniş yaptı. Pilot Eugene B. Ely, San Francisco limanında bulunan USS Pennsylvania gemisine indi.
1912 - Kaptan Robert Scott Güney Kutbuna ulaştı. Bunu başaran ilk insan olmayı hayal ediyordu ancak Roald Amundsen ondan yaklaşık bir ay önce bunu başarmıştı.
1919 - I. Dünya Savaşı'nda yenik düşen devletlerle anlaşmalar yapmak üzere, İtilaf Devletleri temsilcilerinin oluşturduğu Paris Barış Konferansı açıldı. Avrupa'nın haritası yeniden çizildi.
1924 - İstanbul'da Milli Türk Ticaret Birliği Kongresi toplandı.
1927 - Lozan Antlaşması, Amerikan Senatosu tarafından reddedildi.
1928 - Çerkez Hacı Sami çetesinden 3 kişi Eminönü Meydanı'nda idam edildi. Bu kişiler Atatürk'e suikast iddiasıyla idama mahkum edilmişlerdi.
1931 - Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi yarışmasını, Naşide Saffet Hanım kazandı.
1940 - Milli Koruma Kanunu kabul edildi.
1943 - Sovyetler, Leningrad'da hüküm süren Nazi kuşatmasını kırdıklarını açıkladı.
1944 - Trak adlı yolcu vapuru, Çanakkale'den Bandırma'ya giderken kayalara bindirerek battı: 24 kişi öldü.
1946 - Madam Butterfly operası, Ankara'da sahnelendi.
1947 - İstanbul'da Muallimler Birliği kuruldu.
1950 - Demokrat Parti (DP) işçiye grev hakkı istedi.
1951 - Vietnam Kurtuluş Cephesi gerillaları Hanoi'den geri çekildi; şehir Fransız'ların eline geçti.
1954 - Yabancı Sermaye Yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
1966 - Vefa Poyraz İstanbul valiliğine atandı.
1966 - Ankara Cezaevi'nde af isteyen mahkumlar isyan etti. İstanbul Üsküdar Toptaşı Cezaevi'nde 260 mahkum açlık grevine başladı.
1969 - ABD'li bilim insanlarınca, düzenli elektromanyetik dalgalar yayan ilk pulsarlar bulundu.
1977 - Zatürreye yol açan gizemli Lejyoner hastalığı'nın amili olan bakteri bulundu ve Legionella pneumophila olarak adlandırıldı.
1983 - Kültür Bakanlığı'nca Sinema Yasa Tasarısı hazırlandı. Bakanlık tasarıyla filmlere denetim getiriyordu.
1984 - -Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davası duruşmasında sanıklara tek tip elbise giydirildi.
1989 - Kıbrıslı işadamı Asil Nadir, Günaydın gazetesinden sonra Gelişim Yayınları'nı da satın aldı.
1991 - Irak, İsrail'in Tel Aviv ve Hayfa şehirlerine Scud füzesi attı.
1991 - Hükümet, TBMM'den gerektiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yurt dışında görevlendirilmesi ve yabancı askerlerin Türkiye'de bulundurulması konusunda yetki aldı.
1993 - Bayburt'un Üzengili köyü üzerine çığ düştü; 56 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.
1996 - Michael Jackson ile Lisa Marie Presley'nin iki yıl süren evlilikleri boşanma ile sona erdi.
2005 - 800 yolcu kapasiteli yolcu uçağı Airbus A380, Toulouse'da (Fransa) basına tanıtıldı.
532 - Konstantinopolis (günümüzde İstanbul)'te başlayan Nika ayaklanması tamamen bastırıldı. 30.000 kişinin öldüğü tarihin bu en kanlı ayaklanması 13 Ocak'ta başlamıştı.
 
Arşiv
 
Süper Loto
31.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu062224283446
 
On Numara
04.11.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01102527293839404347484950515262646874757778
 
Sayısal Loto
02.11.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu062931324445
 
Şans Topu
30.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu011030323403
 
 
Yukarı Çık