Gördes Nöbetçi Eczaneleri
Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes
Gördes Nöbetçi Eczaneleri
Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes
Gördes Belediyesi
 
 
Belediye İhalesinin 2.Aşaması Yapıldı

Ana Sayfa » Gündem » Kırsal Kalkınma Stratejisine Dev Destek

Kırsal Kalkınma Stratejisine Dev Destek

Gördes Kalkınma Yerel Eylem Grubu Derneğinin sunduğu Yerel Kalkınma Stratejisi onay aldı.

 
9 Haziran 2020 Salı 15:44
Okunma: 1388
Yorum YapYazdır
 
Kırsal Kalkınma Stratejisine Dev Destek

Gördes Belediyesi öncülüğünde 2016 yılında kurulan Gördes Kalkınma Yerel Eylem Grubu Derneği yaptığı çalışmaların meyveleri almaya başladı.

Gördes Belediye Başkanı Muhammet Akyol’un başkanlığını yaptığı Gördes Kalkınma Yerel Eylem Grubu Derneği’nin; Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, IPARD II Programı kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına sunduğu Yerel Kalkınma Stratejisi onay aldı. Gördes Kalkınma Yerel Eylem Grubu Derneğinin Stratejik Planı çerçevesinde Gördes’e büyük bir kaynak kazandırılmış oldu. Türkiye’de benzer 50 Dernek arasında 7’inci sırada yer alan Gördes Kalkınma Yerel Eylem Grubu’nun stratejisine göre 1 Milyon 922 Bin TL’lik büyük bir katma değer Gördes’e kazandırılacak. Bu kapsamda hem Stratejik Planda yer alan birçok proje hayata geçirilecek hem de Gördes ilçe sınırları içerisinde TDK projeleri hazırlayan vatandaşlara da ekstra puan verilecek.

'Geçmişi kadar görkemli bir Gördes için hep birlikte çalışıyoruz' sloganıyla 2016 yılında Gördes Belediye Başkanı Muhammet Akyol’un öncülüğünde kurulan Gördes Kalkınma Yerel Eylem Grubu Derneği, yaklaşık bir buçuk yıldır Stratejik Plan Hazırlanması için yoğun bir çalışma yürütmüştü. Derneğe bağlı Yerel Kalkınma Uzmanları tarafından Gördes’in her bir değeri üzerine çeşitli istişare toplantıları düzenlemiş; çiftçiler, hayvancılar, maden sektörü, kadınlar, gençler, yaşlılar, engelliler ve halıcılar gibi birçok grupla bir araya gelerek geniş kapsamlı bir stratejik plan hazırlanmıştı.

Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında desteklenen LEADER tedbirinden faydalanabilmeleri için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından 12 Eylül 2019 tarihinde Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması – LEADER Yaklaşımı tedbirine yönelik Yedinci Çağrı ilanı kapsamında YEG’ler hazırlamış oldukları yerel kalkınma stratejileri ile başvurularını yapmışlardı. Başvurulardan idari olarak uygun olan Yerel Kalkınma Stratejileri, LEADER Prosedürü kapsamında Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, AB Yapısal Uyum Yönetim Otoritesi Daire Başkanlığı, IPARD Yönetim Otoritesi tarafından oluşturulan bağımsız bir Değerlendirme Komitesi ile Yerel Kalkınma Stratejileri seçim kriterlerine göre değerlendirilerek puanlanmış; yapılan değerlendirmeler sonucunda Gördes Kalkınma Yerel Eylem Grubu Derneği Türkiye genelinde bulunan 50 dernek arasında 100 tam puan üzerinden 87,72 puan alarak başarılı bulunmuştur.

Yapılan başarılı çalışmalar çerçevesinde Gördes’e büyük bir kaynak ayrıldığını ifade eden Gördes Belediye Başkanı Muhammet Akyol; “2016 yılından bu yana derneğimizin yönetim kurulu üyeleriyle birlikte büyük bir özveriyle çalışıyoruz. Uzun bir süreç oldu. Yönetim kurulu üyelerimizle birlikte ilçemizde birçok toplantı düzenledik. Toplumumuzun her kesiminin görüşünü aldık. Manisa’da çeşitli faaliyetler oldu. Bunun yanında Ankara’da birçok toplantıya katıldık. Yurtdışı gezileri oldu. Çeşitli eğitimler oldu. Zorlu bir süreçti. Birlik ve beraberlik içerisinde özveriyle çalıştık ve başardık. Gerçekten Gördes’imizin çalışmaları diğer derneklere bu kapsamda örnek oldu. İlçemizde kamu, sivil toplum ve özel sektör ortaklığı ile kurulan Gördes Kalkınma Yerel Eylem Grubu Derneği’nin, Yerel Kalkınma Stratejisinin uygulamasına Eylül ayında başlaması öngörülmektedir. Proje 3 sene sürecek ve Gördes’e yaklaşık 2 milyonluk bir kaynak sağlayacak. Projemizin amacı kırsal toplulukların kapasitelerinin geliştirilmesiyle, kırsal alanların sosyal, ekonomik ve çevresel olarak iyileştirilmesine destek olmak; yerelde henüz kullanılmayan yerel kaynak ve potansiyelden yararlanılarak yeni gelir kaynaklarını kırsal bölgelerimizin hizmetine sunmak ve kırsal bölgelerin yaşam kalitesini iyileştirmektir.

Gördes Kalkınma Yerel Eylem Grubu Derneği Üyelerimiz, 'Geçmişi kadar görkemli bir Gördes için hep birlikte çalışıyoruz' sloganıyla Gördes’e ne kazandırabiliriz ne katkı sağlayabiliriz bilinciyle hareket ettik. Birlik ve beraberlik içerisinde çalıştık. Gördes Kalkınma Yerel Eylem Grubu Derneği’ne destek veren başta Kaymakamımız Bekir Abacı olmak üzere; derneğimizin bütün yönetim kurulu üyelerine ve katkı sağlayan herkese bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Gördes’imize ve kırsal bölgelerimize hayırlı olsun” dedi.

 
9 Haziran 2020 Salı 15:44
Okunma: 1388
Yorum YapYazdır
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
tektelekom
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:55
  • Güneş07:35
  • Öğlen13:05
  • İkindi15:54
  • Akşam18:14
  • Yatsı19:41
 
 
 
Anket
 
Tarihte Bugün
1559 - İngiltere kraliçesi I. Elizabeth taç giydi.
1582 - Rusya, Estonya ve Livonya'yı Polonya'ya bıraktı.
1759 - British Museum açıldı.
1870 - Amerika Birleşik Devletleri'nin Demokrat Partisini eşek sembolü ile tanımlayan ilk politik karikatür yayımlandı.
1884 - İstanbul Erkek Lisesi açıldı. Okulun ilk adı "Şems-ül Maarif" idi. 1896 yılında resmi okullar arasına dahil edildi.
1889 - Daha önce adı Pemberton İlaç Şirketi olan Coca-Cola şirketi, Atlanta, Georgia'da resmen kuruldu.
1892 - Basketbolun kuralları ilk kez, oyunun doğum yeri sayılan Springfield, Massachusetts'de (Amerika Birleşik Devletleri) James Naismith tarafından yayımlandı.
1915 - Sarıkamış Harekâtı bitti.
1919 - Mustafa Kemal Paşa, Şişli'deki evinde, Albay İsmet (İnönü) Bey ile Anadolu'ya geçmek konularını görüştü.
1919 - Almanya'nın tanınmış sosyalistleri Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht öldürüldü.
1924 - İzmir'de harp oyunları yapıldı.
1932 - Samsun'da Mustafa Kemal Paşa'nın Anadolu'ya ayak bastığı yerde dikilen heykel açıldı.
1932 - Üsküdar ağaçlandırıldı, Harem-Salacak arasındaki sırta 1000 çam ağacı dikildi.
1935 - Kuğu Gölü Balesi'nin açılışı yapıldı.
1940 - Ankara radyosu Fransızca, Yunanca, Farsça ve Bulgarca haber yayınına İngilizce'yi de ekledi.
1943 - 2. Dünya Savaşı: Guadalcanal Japonlardan temizlendi.
1945 - Müttefik Kuvvetler gemilerinin Boğazlardan geçişine izin verildi.
1949 - İmam Hatip Liseleri açıldı.
1952 - Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'nin Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı'na (NATO) girişini onayladı.
1957 - Mısır hükümeti, ülkedeki bütün İngiliz ve Fransız bankalarının kamulaştırılacağını açıkladı.
1958 - İçişleri bakanlığının açıklamasına göre İstanbul'da 40.000, Ankara'da 45.000, İzmir'de 4500 gecekondu var.
1964 - III. Londra Konferansı toplandı.Birleşik Krallık, Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs hükümetleri ile Kıbrıs Türk ve Rum toplumu liderleri katıldı.
1966 - Amerika Birleşik Devletleri başkanı Lyndon Johnson'ın ve eski Başbakan İsmet İnönü'nün 1964 yılında yazdıkları mektuplar kamuoyuna açıklandı.
1969 - Sovyetler Birliği, Soyuz 5 uzay aracını fırlattı.
1970 - Muammer Kaddafi, kendini Libya devlet başkanı ilan etti.
1970 - Nijerya'dan bağımsızlığını kazanmak için 32 aydır sürdürdükleri çatışmalardan sonra Biafra teslim oldu.
1972 - Tarihi Yeniköy Adliyesi yandı.
1973 - Amerika Birleşik Devletleri başkanı Richard Nixon, Kuzey Vietnam'daki birliklerinin saldırılarını durdurduklarını ve barış görüşmelerinde ilerleme kaydettiklerini açıkladı.
1975 - Angola, Portekiz'den bağımsızlığını kazandı.
1976 - Türkiye nin Beyrut büyükelçiliği başkatibi Oktar Cirit ermeni teröristler tarafından öldürüldü.
1985 - Almedia Neves, Brezilya devlet başkanı seçildi. Neves 21 yıl sonra ilk sivil devlet başkanı oldu.
1986 - 12 Eylül askeri darbesinden sonra ilk öğrenci derneği kongresi İzmir'de toplandı.
1987 - Türban eylemleri yayılıyor; Erzurum İlahiyat Fakültesi öğrencileri, dekanlığı işgal etti; Konya'da 122 öğrenci sınavları boykot etti; Bursa'da öğrenciler protesto telgrafı çekti.
1988 - Yargıtay sanığın güvenlik görevlileri tarafından bir hafta iş ve gücüne engel olacak şekilde dövülmesi işkence kapsamına girmez yolunda bir karar verdi.
1989 - Demokratik Sol Parti (DSP) genel başkanlığına Bülent Ecevit seçildi.
1991 - Birleşmiş Milletler'in Irak'a Kuveyt'ten çekilmesi için tanıdığı süre doldu.
1991 - Sosyalist Birlik Partisi (SBP) kuruldu; Sadun Aren genel başkanlığa getirildi.
1992 - Avrupa'nın, Hırvatistan ve Slovenya'nın bağımsızlığını resmen tanıması üzerine Yugoslavya dağılmış oldu.
1993 - Serik Tepesi'nde bulunan PKK kamplarına operasyon düzenlendi, yaklaşık 150 PKK militanı öldürüldü.
1994 - Uyuşturucu ve silah kaçakçısı 44 yaşındaki Behçet Cantürk, Sapanca'da yol kenarında ölü bulundu.
1996 - Şırnak'ın Güçlükonak ilçesinde 11 köylü bir minibüs içerisinde kurşunlanıp, yakılarak katledildi. (bkz: Güçlükonak Katliamı)
1996 - "Kumkapı Davası" sanığı Zeynep Uludağ, 6 yıl 8 ay hapis cezası aldı.
1997 - Basında promosyonu yasaklayan yasa TBMM'de kabul edildi.
2001 - Wikipedia yayın hayatına başladı.
2005 - Teksas'daki bir askeri mahkeme, ordu mensubu Charles Graner Jr.'ı, Iraklı mahkumları fiziksel ve cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle 10 yıl hapse mahkum etti.
2006 - Sosyalist Michelle Bachelet, Şili'nin ilk kadın devlet başkanı oldu. Bachelet, aynı zamanda Latin Amerika'da devlet başkanlığı görevine gelen altıncı kadın oldu.
2007İdam - edilen devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in üvey kardeşi Barzan İbrahim el Tikriti ile eski Irak devrim mahkemesi başkanı Avad Hamid el Bender, asılarak idam edildi ve Tikrit kentinin Avca köyünde Saddam Hüseyin'in yanına gömüldü.
2009 - New York'ta 146 yolcu ve 5 mürettebat taşıyan bir uçak Hudson Nehri'ne düştü, ölen yok.
M.Ö. - 588 Babil hükümdarı II. Nebukadnezar Kudüs'ü kuşattı. Kuşatma 18 Temmuz M.Ö. 586'ya dek sürdü.
 
Arşiv
 
Süper Loto
31.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu062224283446
 
On Numara
04.11.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01102527293839404347484950515262646874757778
 
Sayısal Loto
02.11.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu062931324445
 
Şans Topu
30.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu011030323403
 
 
Yukarı Çık