Gördes Nöbetçi Eczaneleri
Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes
Gördes Nöbetçi Eczaneleri
Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes Gazete Gördes
Gördes Belediyesi
 
 
CHP Milletvekili Bakırlıoğlu Esnafı Dinledi

Ana Sayfa » Gündem » Manisa Tabip Odasından Önemli Açıklama

Manisa Tabip Odasından Önemli Açıklama

Manisa'daki Covid-19 vakaları ve pandemi süreciyle ilgili açıklama yapıldı.

 
15 Ağustos 2020 Cumartesi 15:00
Okunma: 9520
Yorum YapYazdır
 
Manisa Tabip Odasından Önemli Açıklama

Manisa Tabip Odası, son günlerde Covid-19 hastalarındaki artışla gündeme gelen Manisa’daki durum ve önerilerini kamuoyuyla paylaşmak için oda binasında bir basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Manisa Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Peyker Temiz, Türkiye’nin pek çok ilinde Manisa’dakine benzer Covid-19 pozitif vaka artışının görüldüğünü belirterek, “Manisa’nın öne çıkmasının nedeni ise, çok büyük ve kalabalık bir Organize Sanayi Bölgesi’nin olması, buna bağlı fabrika çalışanlarındaki pozitifliğin gündemde olmasıdır. Bugün Manisa’da yaklaşık 5 bin kadar Covid-19 pozitif vaka olduğu, bunun anlamlı bir bölümünün Organize Sanayi Bölgesi ve ilçelerdeki fabrikalar kaynaklı olduğu biliniyor.” dedi.

“Normalleşme öncesi alınan önlemler yerindeydi”

Mart 2020’den bu yana Türkiye’de Covid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında hızlıca alınan kararlar ile okulların kapatıldığını, 65 yaş ve üstü büyükler ile 20 yaş altı genç ve çocukların sokağa çıkmasının kısıtlandığını hatırlatan Dr. Temiz, sonrasında önlemler genişletilerek iller arası seyahat yasağı, hafta sonraları sokağa çıkma kısıtlaması geldiğini, hastalığın yayılımını artıran konser, düğün, taziye, asker uğurlama gibi kalabalıkların oluşmasının yasaklandığının altını çizdi. Tüm bu önlemlerle vaka sayılarının binli rakamlardan yüzlü rakamlara gerilediğini ve hastanelerde Covid-19 hastalarına ayrılan servislerin kapatılarak yoğun bakım ihtiyacı olan hasta sayılarının azalmasının sağlandığını belirtti.

“Salgının seyri beklenenden hızlı ilerledi”

Yeni normalleşme sürecinin başlatıldığı 1 Haziran 2020’den itibaren tüm dünya ülkeleri gibi Türkiye’de de önlemlerin kaldırılması sonrasında ne yazık ki salgının seyri beklenildiğinden hızlı ilerlediğini kaydeden Dr. Temiz, “Çünkü eskiden hayatımızda yer almayan ama şu anda salgın kontrolü için çok önemli olan maske, mesafe ve sık el yıkamaya, yeni normalleşmede alışamadık, yeterince dikkat edemedik. Sanki salgın bitmiş ya da bize artık zarar veremez gibi bir algıyla, düğün, nişan, asker uğurlama, taziye evleri ve cenaze törenleri, açılışlar, AVM ziyaretleri, sokak partileri gibi kalabalıkları bir araya getiren etkinlikler yapmaya, toplu taşıma araçlarında iç içe seyahat etmeye geri döndük. Kurban Bayramındaki ziyaretler, il dışı seyahatler de bunlara eklenince, bugünkü korkutucu tablo ortaya çıktı. Hastalık belirtilerinin çok değişken olması, bazı hastalarda sadece hafif boğaz ağrısı, öksürük gibi şikayetlere yol açması, bazı kişilerde hiç belirti olmaması da hastalığın yayılmasını artırmakta. ‘Bana bir şey olmaz’, ‘bana yakın çevremden bulaşamaz’ anlayışı son derece tehlikeli. Sonuç olarak hem ilimizde, hem de tüm Türkiye’de vaka sayıları endişe verici oranlarda artarken, her ilin vali, belediye başkanı, il sağlık müdürleri sayılardaki artışa vurgu yaparken, Manisamızda da dört aydır pandemi hastanesi olarak faaliyet gösteren Merkezefendi Devlet Hastanesinde tüm yataklar dolmuştur.

Son iki aydır Merkezefendi Devlet Hastanesinin dolu olması nedeni ile hastalar Manisa Şehir Hastanesi’ne yatırılmaya başlanmıştır. Sürecin başından bu yana Covid-19 pozitif çocuk ve kadın doğum hastalarını yatırarak izleyen Manisa Şehir Hastanesinde Covid-19 için ayrılan servis sayısı artırılmıştır. Tüm hastanelerimizdeki Covid-19 polikliniklerine ve özellikle acillere başvurularda büyük yoğunluk yaşanmakta olup başvuran kişilerin Covid-19 pozitif çıkma oranı da çok yükselmiştir. Aynı zamanda, yaklaşık beş aydır hastanelerde tedavi sürecinde ve filyasyon için sahada çalışan sağlık çalışanları artık bedenen ve ruhen aşırı derecede yorgun, moralsiz.” diye konuştu.

“Maske, mesafe, el temizliği”

Yaşanan tablonun daha da kötüye gitmemesi için yapılması gerekenleri de anlatan Dr. Temiz şunları söyledi: “Bu tabloyu geriye çevirmek istiyorsak, eski sağlıklı günlerimize, özgür sosyal yaşantımıza dönmek istiyorsak, çocuklarımız güvenle okula gitsin, fabrikalarda üretim sürsün, ticari faaliyetlerimiz ve kazancımız artsın istiyorsak, vatandaşlarımızın kendilerini ve sevdiklerini korumak için ev, iş ve sosyal yaşamlarında maske, mesafe ve el temizliğine çok dikkat etmeleri şart. Biliyoruz ki Covid-19 dışındaki hastalarımız uzun süredir muayene olmak, ameliyat olmak için bekliyorlar, sabrediyorlar. Şu an hastanelere girip çıkmak çok riskli, çok mecbur olmadıkça hastanelere başvurmasınlar. Bir mecburiyet varsa, mutlaka 118 numaralı telefondan randevu alarak gitsinler, hastaneye gittiklerinde yanlarında en fazla 1 kişi olsun, tam randevu saatinde hastaneye gitsinler ki polikliniklerde çok kalabalık oluşmasın. Mutlaka gerekli değilse, risk oluşturan düğün, nişan, taziye evi gibi kalabalık ortamlara girmesinler. Zorunlu ziyaret ve görüşmeler açık havada ve 15 dakikayı geçmeyecek şeklide olmalı, el sıkışma, öpüşme gibi temasa izin verilmemelidir. Son uygulamalarda ağır hastalar dışındaki Covid-19 vakaları evde izlenmekte ve tedavi almaktadır. Covid-19’a yakalanan hastaların ve çevrelerindeki temaslı kişilerin hastalık bulaştırmamaları için sağlık görevlileri tarafından anlatılan karantina önlemlerine mutlaka uymaları gerekmektedir. Yönetimlerden ise, gerekli önlemler ve kısıtlamalara dönmekte tereddüt etmeden, denetimlerin artırılmasını istiyoruz. Yorulmuş, yıpranmış sağlık çalışanlarına moral ve destek verecek diğer kurumların, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün, öğretmenlerin, imamların salgınla mücadelede görevlendirilmelerinin çok yararlı olacağı düşüncesindeyiz. Fabrikalarda vardiya süresinin kısaltılması, vardiyada çalışan işçilerin azaltılarak bulaş riskini azaltacak mesafenin sağlanmasını öneriyoruz. Fabrikalarda iş saati dışındaki sürelerde, çalışanların tedbiri elden bırakmamaları, işyerinden çıktıktan sonra da aynı kuralları devam ettirmeleri, kendi sağlıkları açısından mutlaka gerekli. Fabrikalarda saptanan Covid-19 hastalarının temaslılarının saptanması ve izleminde aksaklığa meydan vermeden, temaslı listelerinin çok sıkı tutulması da bulaşı azaltacaktır.”

“Merkezefendi pandemi hastanesi olarak kalmalı”

Manisa’da yaşanan süreçteki belki de en önemli noktanın Merkezefendi Devlet Hastanesinin pandemi hastanesi olarak devam etmesi gerektiğini kaydeden Dr. Temiz, “Merkezefendi Devlet Hastanesinin bir süre daha normal poliklinik ve elektif ameliyat düzenine geçmeden, Covid-19 hastalarının tedavisine tedavi etmesi, yine diğer hastanelerde de hizmetin Covid-19 salgınını öncelik alarak düzenlenmesi ilimizdeki salgın yönetimi için gereklidir. Manisa Tabip Odası olarak halkımızı bilgilendirmek, öneri ve uyarılarda bulunmak, sağlık hizmetleri ile ilgili ilimizde gözlemlediğimiz aksayan durumları yetkililerle paylaşmak görevimizdir. Halkımızla ve yerel yöneticilerimizle işbirliği içinde, hep birlikte salgını yeneceğimize inanıyoruz.” dedi.

 
15 Ağustos 2020 Cumartesi 15:00
Okunma: 9520
Yorum YapYazdır
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
tektelekom
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:55
  • Güneş07:35
  • Öğlen13:05
  • İkindi15:54
  • Akşam18:14
  • Yatsı19:41
 
 
 
Anket
 
Tarihte Bugün
1535 - İspanyol fatih (Konkistador) Francisco Pizarro Peru'nun başkenti Lima'yı keşfetti.
1778 - İngiliz kaşif James Cook, Hawaii'ye ulaştı.
1886 - Kadınlar, Şükufezar dergisinde "saçı uzun aklı kısa" deyimine karşı mücadele başlattı.
1896 - X-ışınları cihazı ilk kez New York'ta halka tanıtıldı. "X" adı, ne tür bir ışın olduğunun bilinmeyişini simgeliyordu.
1903 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Theodore Roosevelt'in Birleşik Krallık Kralı VII. Edward'a gönderdiği radyo mesajı, Birleşik Devletlerden radyo ile yapılan ilk okyanus aşırı iletişim olmuştur.
1910 - Çırağan Sarayı yandı. Saray 1865'te Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmişti.
1911 - İlk defa bir uçak, bir geminin güvertesine iniş yaptı. Pilot Eugene B. Ely, San Francisco limanında bulunan USS Pennsylvania gemisine indi.
1912 - Kaptan Robert Scott Güney Kutbuna ulaştı. Bunu başaran ilk insan olmayı hayal ediyordu ancak Roald Amundsen ondan yaklaşık bir ay önce bunu başarmıştı.
1919 - I. Dünya Savaşı'nda yenik düşen devletlerle anlaşmalar yapmak üzere, İtilaf Devletleri temsilcilerinin oluşturduğu Paris Barış Konferansı açıldı. Avrupa'nın haritası yeniden çizildi.
1924 - İstanbul'da Milli Türk Ticaret Birliği Kongresi toplandı.
1927 - Lozan Antlaşması, Amerikan Senatosu tarafından reddedildi.
1928 - Çerkez Hacı Sami çetesinden 3 kişi Eminönü Meydanı'nda idam edildi. Bu kişiler Atatürk'e suikast iddiasıyla idama mahkum edilmişlerdi.
1931 - Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi yarışmasını, Naşide Saffet Hanım kazandı.
1940 - Milli Koruma Kanunu kabul edildi.
1943 - Sovyetler, Leningrad'da hüküm süren Nazi kuşatmasını kırdıklarını açıkladı.
1944 - Trak adlı yolcu vapuru, Çanakkale'den Bandırma'ya giderken kayalara bindirerek battı: 24 kişi öldü.
1946 - Madam Butterfly operası, Ankara'da sahnelendi.
1947 - İstanbul'da Muallimler Birliği kuruldu.
1950 - Demokrat Parti (DP) işçiye grev hakkı istedi.
1951 - Vietnam Kurtuluş Cephesi gerillaları Hanoi'den geri çekildi; şehir Fransız'ların eline geçti.
1954 - Yabancı Sermaye Yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
1966 - Vefa Poyraz İstanbul valiliğine atandı.
1966 - Ankara Cezaevi'nde af isteyen mahkumlar isyan etti. İstanbul Üsküdar Toptaşı Cezaevi'nde 260 mahkum açlık grevine başladı.
1969 - ABD'li bilim insanlarınca, düzenli elektromanyetik dalgalar yayan ilk pulsarlar bulundu.
1977 - Zatürreye yol açan gizemli Lejyoner hastalığı'nın amili olan bakteri bulundu ve Legionella pneumophila olarak adlandırıldı.
1983 - Kültür Bakanlığı'nca Sinema Yasa Tasarısı hazırlandı. Bakanlık tasarıyla filmlere denetim getiriyordu.
1984 - -Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davası duruşmasında sanıklara tek tip elbise giydirildi.
1989 - Kıbrıslı işadamı Asil Nadir, Günaydın gazetesinden sonra Gelişim Yayınları'nı da satın aldı.
1991 - Irak, İsrail'in Tel Aviv ve Hayfa şehirlerine Scud füzesi attı.
1991 - Hükümet, TBMM'den gerektiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yurt dışında görevlendirilmesi ve yabancı askerlerin Türkiye'de bulundurulması konusunda yetki aldı.
1993 - Bayburt'un Üzengili köyü üzerine çığ düştü; 56 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.
1996 - Michael Jackson ile Lisa Marie Presley'nin iki yıl süren evlilikleri boşanma ile sona erdi.
2005 - 800 yolcu kapasiteli yolcu uçağı Airbus A380, Toulouse'da (Fransa) basına tanıtıldı.
532 - Konstantinopolis (günümüzde İstanbul)'te başlayan Nika ayaklanması tamamen bastırıldı. 30.000 kişinin öldüğü tarihin bu en kanlı ayaklanması 13 Ocak'ta başlamıştı.
 
Arşiv
 
Süper Loto
31.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu062224283446
 
On Numara
04.11.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu01102527293839404347484950515262646874757778
 
Sayısal Loto
02.11.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu062931324445
 
Şans Topu
30.10.2019 Tarihli Çekiliş Sonucu011030323403
 
 
Yukarı Çık